دامنه آی آر چیست؟

دامنه آی آر

نقطه شروع هر کسب و کاری، انتخاب اسم کسب و کار است. نام دامنه نیز، همان نام کسب و کار شماست که در قالب وبسایت برای مشتریان به نمایش در می‌آید. مثلاً نام دامنه وبسایت ما GoldenClick.ir است. همانطور که می‌بینید وبسایت ما از یک دامنه آی آر (ir) استفاده می‌کند. اما دامنه آی آر چیست و چرا ایجاد شده است؟

دامنه سطح بالا (TLD)

همه شما قطعا با دامنه‌هایی نظیر com. و net. و org. آشنایی دارید. به این دامنه‌ها، دامنه‌های سطح بالا (Top-Level Domains) یا به اختصار TLD می‌گویند. این پسوندها در معنایی که دارند، محدود به استفاده در منطقه خاصی نیستند و پیشنهاد می‌شود برای کسب و کارهایی که دامنه فعالیت آنها سراسر جهان است از این دامنه‌ها استفاده شود.

دامنه مرتبه دوم (SLD)

به دامنه‌هایی که برای استفاده در یک منطقه جغرافیایی خاص به کار می‌روند، دامنه‌های مرتبه دوم (Second-Level Domains) یا به اختصار SLD می‌گویند. مثلاً دامنه هایی که دارای پسوند US هستند برای سایتهای منطقه آمریکا، دامنه های UK برای انگلستان و دامنه ir برای کشورمان ایران مورد استفاده قرار میگیرند. البته این محدودیت استفاده از دامنه های مرتبه دوم فقط از نظر معنایی است وگرنه سایتها در سایر کشورها نیز مورد استفاده قرار میگیرند و چه بسا که مشتری نیز داشته باشند.

دامنه آی آر : دامنه مرتبه دوم

دامنه آی آر یک دامنه مرتبه دوم است که برای سایتهایی به کار می‌رود که مخاطبین اصلی آنها ایرانیان هستند. استفاده از دامنه ir برای کسب و کارهایی که بازار آنها محدود به ایران است مزایایی دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • قیمت ارزانتر ثبت و تمدید: دامنه ir فقط با ۴۰۰۰ هزار تومان ثبت و تمدید می‌شود. اگر دامنه مورد نظر شما از قبل ثبت شده باشد باید با مالک آن که یک ایرانی است معامله کنید و این راحت تر و مقرون به صرفه تر از خرید دامنه از مالک خارجی است.
  • گستره انتخاب وسیع‌تر: مشتریان دامنه های سطح اول طیف بسیار وسیع تری دارند. بنابراین اکثر دامنه‌های برتر این گروه به ثبت رسیده اند. در مورد دامنه‌های آی آر، شما این فرصت را دارید تا با ترکیب کلمات یا ساخت برندهایی که دارای معنای لغوی نباشند، دامنه خود را به ثبت برسانید.
  • ایجاد حس اطمینان بیشتر در مشتری: هویت افرادی که دامنه آی آر ثبت می‌کنند در پایگاه ثبت دامنه ایرنیک ثبت شده است. افراد برای ثبت دامنه در این سامانه باید حتماً کپی کارت ملی و مشخصات هویتی و محل سکونت و شماره تماس خود را در این مرکز به ثبت رسانده‌اند. بنابراین خرید از سایتهایی که دامنه آی آر دارند حس اطمینان بیشتری به مشتریان می‌دهد.

خرید دامنه آی آر در «دامنه طلایی»

«دامنه طلایی» می‌تواند به شما در انتخاب یک دامنه مناسب برای کسب و کارتان مشاوره رایگان دهد. به این منظور می‌توانید درخواست خود را از طریق صفحه تماس با ما اعلام بفرمایید. همچنین لیست دامنه‌های آی آر مجموعه «دامنه طلایی» را می‌توانید از اینجا دریافت کنید: لیست دامنه ir

تبلیغات متنی:

کارنویس :: معرفی کسب و کارها :: کارنویس درباره کسب و کار شما می‌نویسد…

ثبت تبلیغات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *